Le Mans

Nejdražší automobil světa

Víte, jaký vůz je v současnosti tím nejdražším na celém světě? Zapomeňte na nová moderní superauta, která tomuto krasavci nesahají ani po kotníky. Tím nejdražším vozem je automobil z dílny Ferrari, vyrobený v roce 1962. Znalci této značky již tuší, že se jedná o Ferrari 250 GTO. Pokud patříte mezi obdivovatele klasických aut této značky, pravděpodobně považujete právě tento vůz za jeden z největších skvostů, který byl vyroben. A rozhodně nejste jediný, kdo si to myslí.

Nejdražší automobil světa

Ferrari 250 GTO, který má světle zelený lak bylo dodáno jako závodní vůz stáji UDT- Laystall, která se s ním účastnila slavného závodu 24 hodin Le Mans. Vůz měl na svou dobu velmi dobrý výkon. Byl osazen motorem o objemu 3 litry a dosahoval rychlosti přes 250 kilometrů v hodině. Právě tento konkrétní automobil již vystřídal řadu majitelů a jejím současným majitelem je sběratel Jon Hunt. Zajímavostí je, že po dobu co auto střídalo své majitele, se za něho platili výrazně nižší částky.

Hlavním důvodem, proč je jeho cena takto vysoká, je právě jeho jedinečnost. Kromě toho, že se jedná o originální vůz, který jel zmiňovaný závod 24 Le Mans, bylo vyrobenou pouze 36 kusů tohoto vozu. Díky svému designu bylo Ferrari 250 GTO několikrát vyhlášeno jako nejlepší sportovní automobil světa a stejně tak učinil i známý motoristický časopis Sports Car International, který ho na základě hlasování dokonce vyhlásil jako nejlepší sportovní automobil všech dob.

Ačkoliv moderní vozy dosahují mnohem lepších výkonů a jízdních vlastností, historické vozy mají vždy něco do sebe. Je to především jejich unikátní a často na zmiňovanou dobu nadčasový design, a pokud se najde vášnivý sběratel, je za něj ochoten dát téměř cokoliv.

[quote]To ostatně dokladuje i případ Jona Hunta, který ho za 728 milionů korun zakoupil. Rozhodně to nebyla špatná koupě, jelikož jeho cena rozhodně ještě poroste.[/quote]

Le Mans
willem / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *