Plochá dráha

Speedway – plochá dráha

[quote]Plochá dráha… Speedway… Žužel… čtyři tvrdí chlapíci… uzavřený okruh mantinely… motorky bez brzd… čtyři okruhy… adrenalin… starty… 70 vteřin plného plynu…rychlost[/quote]

Plochá dráha sice není v ČR tak populární jako třeba v Polsku, Anglii či Dánsku, přesto jsou zde k vidění velmi zajímavé závody a špičkoví jezdci.Na jeden takový závod jsme se tento týden vypravili do Slaného.Jednalo se o nadstavbu MČR extraligy družstev. Do té se probojovali jezdci Slaného, Olympu Praha, Pardubic a Mšena.

Soupiska jednotlivých družstev zaručovala skvělou podívanou.Družstvo Pardubic bylo kromě stálice Aleše Drymla doplněno skvělým Slovincem Matejem Ferjanem a velmi rychlým Dánem Jesper B.Mongbergem.Pražský Olymp doplatil na četná zranění ve svém týmu, a tak měli nejvíce bodů sbírat jezdi Josef Franc (stříbrný na MČR jednotlivců) a nadějný Matěj Kůs.To manažer Mšena nenechal nic náhodě.Do soupisky kromě domácích jezdců zařadil dva účastníky světového seriálu Grand Prix – Poláka Grzegorze Walaska a hvězdného Američana Grega Hancocka.Domácí Slaný však nechtělo stát opodál, a tak manažer vyrukoval s nabitou sestavou včetně Poláků Slawomira Drabika, účastníka Grand Prix Sebastiana Ulameka a velmi rychlého Slováka Martina Vaculíka, od kterého se opět čekalo hodně bodů.

Už první jízdy naznačily, že závod bude vyrovnaný a kromě družstva Prahy může vyhrát kdokoliv.Od začátku také bylo jasné, že legenda světové ploché dráhy, bývalý mistr světa, aktuálně jezdec TOP 5, 38 letý Američan Hancock bude opět k neporažení.Jeho skvělé starty a čistý styl jízdy znamenaly pro Mšeno 5×3 body za vyhrané jízdy, kterých se sympatický, postavou drobný chlapík zúčastnil.

Hned 4.jízda v pořadí znamenala zmaření všech nadějí domácího celku na vítězství.V první zatáčce po startu totiž došlo ke kontaktu v čele jedoucího Martin Vaculíka s Adryanem Rymelem z Olympu Praha a následný pád obou jezdců znamenal otevřenou dvojitou frakturu stehenní kosti pro mladého, nadějného jezdce Vaculíka.Většina z poměrně velkého množství přihlížejících diváků se v té chvíli domnívala, že Slaný skončí třetí či dokonce poslední.

Avšak tým Milana Macha ukázal, že bojovat za každé situace se vyplácí a skvělými výkony obou Poláků, doplněnými bodovým přísunem uzdraveného Martina Málka, se směle držel v boji o druhé místo až do konce závodu.

Některé jízdy (celkem 25) doslova zvedaly diváky ze sedadel.Nezřídkakdy se stalo, že jezdci kroužili celé okruhy v chumlu, kde docházelo k neustálému předjíždění. Pravý vrchol nastal v poslední sérii 5 jízd, do které nastupovali jezdci Mšena z prvního, Slánští z druhého, Pardubičtí z třetího a konečně jezdci Olympu Praha ze čtvrtého místa.Jelikož měli jezdci Mšena již dostatečný náskok a Olymp Praha byl s odstupem čtvrtý, pozornost byla poutána především na boj o druhé místo, který vygradoval v poslední jízdě.Před 25. jízdou drželi druhou příčku Pardubičtí o bod před Slaným. Sebastian Ulamek však měl za úkol tuto ztrátu smazat a porazit tak silného Dána Mongberga.Po skvělém startu šel ihned do čela a začal se ostatním jezdcům nepatrně vzdalovat.Vedení si udržel až do cíle a jelikož se před Dána ještě dostal Grzegorz Walasek, Slaný mohlo slavit druhé místo za ten večer bezkonkurenčním Mšenem.

Závod tak nabídl atraktivní podívanou plnou zajímavých momentů, burácejících motorů i prachu z plochodrážního oválu.

Poslední a rozhodující závod MČR extraligy družstev se jede 5.10. v Praze na Markétě.O titul se zde poperou Pardubice s 12 body, Mšeno s 11 a Slaný taktéž s 11.Hostitel tohohto závodu, družstvo Olympu Praha, se bude s 6 body na domácí dráze snažit napravit pošramocenou reputaci.

Plochá dráha
Nemo / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *