Giacomo Agostini – motocyklová legenda

Giacomo Agostini
Giacomo Agostini

Giacomo Agostini, motocyklový závodník, vícenásobný mistr světa. Je držitelem 15-ti titulů mistra světa z let 1966 až 1975 v různych kubatůrach, včetně 8 titulů v kategorii 500cc z let 1966-1972 a 1975. Z celkového počtu vyhraných titulů bylo 13 na strojích MV Augusta, zbytek vyhrál na Yamaze. Vyhrál 10 krát závody TT (tourist trophy) v letech 1966-1975, včetně 5-ti vítězství senior TT v letech 1968 až 1972. Po odchodu do důchodu se stal manažerem týmu Yamaha.

Giacomo Agostini, nebo také, Ago se narodil 16.6.1942 v Lóvere v Itálii jako syn zámožného italského průmyslníka. Závodění mu bylo vhozeno do vínka. Nejdřív začínal sbírat úspěchy v různých horolezeckých soutěžích a až později přesedlal na motocykly. Jeho otec ho podporoval v jeho závodníckých choutkách. V roce 1963 vyhrál mistrovství Itále v kubatúře 175cc jako člen týmu Moriny. Rok na to Ago vyhrál opět mistrovství Itále no tentokrát v kubatúře 350cc. Svoje schopnosti stát se úspěšným motocyklovým závodníkem potvrdil, když skončil čtvrtý v Italské Grand Prix v Monze.

Tyto výsledky přitáhli pozornost pána jménem Count Domenico Augusta, který mu navrhnul aby se stal členem jeho týmu MV Augusta jako týmový jezdec a týmový kolega Mika Hailwooda. V roce 1967 svedli tito dva jezdci jednu z nenapínavějších bitev v historii Grand Prix. Každý z jedců měl 5 vítězství ještě předtím než byl šampionát rozhodnut ve prospěch Giacoma v posledním závodě sezony.

Giacomo Agostini překvapil celý svět když v roce 1974 oznámil svoje ambice jezdit v týmu Yamaha. První závod který vyhrál pod křídly tohoto japonského týmu, byla Daytona 200 v spojených státech amerických.

Giacomo šokoval celý svět Grand Prix, když po smrti jeho blízkeho přítele Gilberta Parlotti na TT v roce 1972, oznámil, že končí se závoděním na TT. Jako důvod uvedl, že pokladá tyto závody za velmi nebezpečné. Ostatní top jezdci tehdejší doby se připojili k jeho bojkotu a v roce 1976 byl tento závod stažen z programu Grand Prix.

Jako John Surtees a Mike Hailwood před nim, i Giacomo započal v roce 1978 svojí jezdeckou automobilovou kariéru, no nikdy se mu nepodařilo dostat mezi elitu Formule 1. Vrátil se do motocyklového závodění jako manažér týmu Marlboro.

Giacomo Agostini, který byl zařazen do Haly slávy v roce 1999 je doposud považován za jednoho z největších motocyklových závodníků všech dob. Je to jediný jezdec který dokázal vyhrát 5 let za sebou mistrovství světa ve dvou různých kategoriích. Za 17 let své kariéry získal 15 titulů mistra světa a 122 vítězství v Grand Prix.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *