Jak kupovat motorku II.

Jak kupovat motorku
AnnaER / Pixabay

V prvním díle jsme se podávali na něklik pravidel, které bychom měli při nákupu našeho jednostopého miláčka dodržet. Nyní se podívame na zoubek dalším věcem, které by nám neměli uniknout a díky kterým se dozvíte, jak kupovat motorku.

Jak kupovat motorku – zásada druhá

Pokud se Ti to zdá z fotek popř. VINka vše v pořádku, přistoupíme na zásadu druhou a budeme jí říkat “seznamovací”. Jseš na místě, majitel Ti otvírá garáž. Nech si stroj vytáhnout na světlo. Z prvotního ohromení se stejně taky rychle můžeš zklamat. Jen blbec by stroj před prodejem nenaleštil, takže, jestli vidíš na první pohled klenot, tak zachovej klid, klenotem se to může jen tvářit a pod navoskovaným pozlátkem je uhlí.

První věc je jasná, zkontroluj stav kapot. Tak jak stroj před Tebou stojí, zhruba ho očíhni. Praskliny, odřeniny o kterých Ti nebylo řečeno atd. Pokud se zdá v pořádku, vezmi obrázek originál stroje např.z katalogu prodejce a porovnej barevnou kombinaci, projdi polepy, pokud opět vše sedí a majitel svolí, koukni na kapoty z druhé strany, možná se budeš divit, kolik svárů tam najdeš. Dále by Tě měl zajímat celkový stav mašiny, čistota motoru, kapot a všeho kolem. Věř, že pokud se o motorku někdo pravidelně nestará a nedává ji tu správnou očistu, tak mu nepomůže ji rádoby umýt před prodejem, ta špína je zkrátka zažraná. Právě tou čistotou stroje zjistíš, jak ho měl majitel rád nebo jaký je to prase a o mašinu se nestaral.

Motorové ústrojí

Většinou i stejně je neudržovaný motor tzn. nedodržované intervaly výměny provozních kapalin a filtrů. Dále ti o majiteli dost prozradí stav řetězu a celé sady. Řětěz musí být správně napnutý, namazaný a rozeta je tím úměrně opotřebena. Zuby jsou sjety pravidelně. V neposlední řadě ještě zkontroluj originalitu blinkrů, stupaček a zrcátek. U stupaček bych chvilku zastavil, jelikož u nich a u gum poznáž, jakej byl původní majitel jezdec.

Další hodně důležitá věc je kontrola všeho, co při havárce odchází. Začnem od předního kola. Zkontroluj ráfky, pokud je původní lak, je to fajn, koukni ale na stav celkový, odřeniny rozrýpané hrany a kulatý tvar. Jdeme na přední vidlice. Za předpokladu, s tím budeme počítat, že jsou originál, zkontrolujeme nejprve tvar, musí to být přímka, jakmile jsou jakkoliv nakopnuté nebo přihnuté, tak ruce pryč. Také koukni na jejich těsnost, nesmí někde unikat olej, to značí jejich nadměrné opotřebení a tím i omezenou funkčnost, abys nemusel přetěsňovat. Sedni na mašinu, zmáčkni předni brzdu a tlakem s nimi zapumpuj, musí jít hladce, otáčením řidítek při tom zjistíš vůli předního kola. Pokud má mašina štelování tuhosti a předpětí tlumičů, neboj se to vyzkoušet, při tzv. pumpování musíš cítit rozdíl v chování tlumičů.

Pokud se ti zdá, že něco někde malinko volnější a kolo to není, může to být volné ložisko v hlavě řízení nad krkem řízení, které, se provozem uvolní a speciálním klíčem se dá zase jednouše utáhnout. Tak to bychom měli přední tlumení. Okoukni stav brzdičů , jedeme dále, koukni na dorazy předních vidlic, jsou u krku řízení, musí být jeden, jako druhý, jak tvarem tak polohou, žádný dodatečně navařený bastly atd. Když už budeš koukat na dorazy, koukni na krk řízení a, jestli taky není dodatečně vařený, třeba na místě, kde za normálu svár nemusí být. Většinou se to dá krásně poznat na sváru, jelikož originál strojový svár je téměř dokonalý, hladký a při porovnání s jinýmy sváry na motorce je stejný. Dále pokročíme na rám. Být tebou, u rámu se striktně držím originálu, jakýkoliv lak v místě, kde nemá co dělat, je více než podezřelý. Opět to také platí v případě, pokud je rám leštěný. Tady končí sranda, rám je jedna z věcí, která se pořádně nedá narovnat. Je na tobě pořádně zkontrolovat sváry, protože pokud Ti ve dvoustovce rupne naprasklý, či domácky vařený, tak moc šancí nemáš. Jinak za chvíli popíšu, jak dál zjistíš v jakém stavu je. Stálo by za to podívat u silničních kapotovaných moto na lešení, které drží budíky, světlo a přední kapoty, kdy po pádu se deformuje. Pokud se nedá nové nebo se nenarovná, tak díky vybracím dochází k pnutí a následnému praskání kapot. Jestli je i podsedlový rám ok přistoupíme na motor. U vzduchem chlazených motorek nesmí být polámané žebrování válců, které slouží k chlazení motoru a s polámanýmá žebrama se schopnost chlazení motoru výrazně snižuje. Taková vizitka nepadené motorky bývají nepoškrábaná víka motoru, je to vlastně první plocha motorky, hned po kapotách, která po pádu utrpí újmu. Víka by měla mít originál lak popř. U sériově leštěných žádné rýhy, nedejbože sváry. Poslední věc na které se bezpečně pozná, že motorka ležela jsou výfuky, jak koncovky, tak celé svody. Co Ti mám povídat, dle mého jsou výfuky chlouba mašiny, takže pokud jsou laufy po straně, jsou na ráně a taky každej pád odnesou újmou hned v první linii. Neplatí pro stroje s výfukem pod sedlem, ty jsou chráněny. Pokud jsou namontované laděné koncovky, je dobré, pokud je majitel má, vyžádat si originál výfuky. Na nich poznáš, jestli se měnily za laďáky díky zvuku a výkonu nebo díky zničení originálů. Samozřejmě ještě je na místě kontrola těsnosti motoru, zda neunikají provozní kapaliny.

Tak mašina je zhruba okouknutá, vše se zdá ok, přejdeme k technické stránce. Majitel by Ti měl umožnit nastartování stroje a to hlavní, projetí. Tady platí většinou pravidlo, že složíš celou částku, jako kauci, kdyby sis při testování nechtěně ustlal. V méně případech to je tak, že Ti prostě bude majitel věřit a nechá Tě projet aniž bys musel skládat peníze. Ale je však dobré sepsat nějakou smlouvu o složení částky na projetí mašiny. Tak máš v ruce klíčky dej je do zapalování, otoč do polohy ON a a zkontroluj stav najetých km, kontrolky, funkčnost světel, prostě všeho co jde z přepínačů, brzdová světla až po klakson, pokud má motorka vstřikování, tak ti jemně pod zadkem zabzučí. Další věc je sytič u karburátorů, je třeba, aby šel ovládat lehce a při nastartovaném stroji plnil funkci bohatší směsi, poznáš to na volnoběžných otáčkách. Trošku jsem odbočil, takže poloha ON, prst na tlačítko se symbolem startu. Startér by se měl točit plynule, bez divných pazvuků a vynechávání. Ideálně by měla motorka chytnout na ťuknutí, v tom případě je to plus. Když motor běží, tak by neměly klesat otáčky, musí se držet na stejné hodnotě, pokud klesají a kolísají, nebude motorka seřízená. Hodně se diskutuje o různým cvakání, klapání motoru. Pokud to není extrém, kdy jsou nejspíše v pánu rozvody, tedy pokud se nejedná o motorky s královskou hřídelí a jiné, tak zvuky motoru jsou u mašin různé a některé jsou prostě hlučnejší.

Jediné 100% zjištění stavu motoru je ho rozpůlit popř. zkontrolovat na brzdě a lambda sondě, ale pochybuju, že Ti takhle moc původní majitel výjde vstříc. Při zahřívání stoje by neměla teplota extrémě stoupat, mohl by být problém u vodou chlazených motocyklů s chladící soustavou. Takže, mašina je zahřátá, jedem se projet, rychlosti musí jít řadit lehce, od jedničky do posledního stupně a stejně tak i s podřazováním, spojka zabírá tak akorát a neprokluzuje, rychlosti nesmí vypadávat. Motorka musí jít bez kuckání vytočit až do červeného pole, motor musí reagovat na každe přidání a ubrání plynu. Neboj se projet se někam dál. Vyzkoušej brzdy, zda plní svoji funkci. Vrátíme se k rámu, jedině při jízdě poznáš nedostatky nedokonale rovaného rámu, vyber si rovinku s pěknou silnicí a cca v 80 km/h pusť řiditka. Mašina musí jet, jak podle pravítka, pokud má tendenci uhýbat ke straně, zkusil bych zkontrolovat tlak v pneu. Pokud je v pořádku a uhýbá stejně, tak ruce pryč od koupě. Po návratu a zjištění perfektního stavu ještě u vodou chlazených doporučím nechat ještě chvíli nastartováno, tím zjistit funkčnost ventilátoru.

Dvakrát měř a jednou řež!

Takže, stroj je v pořádku, s původním majitelem si plácnete a Ty, než začneš sázet peníze, pořádně si projdi velký techničák a zkontroluj si VIN kód a štítek. Sepište spolu, smlouvu o koupi, kde by mělo být pár základních věcí:

  • prodávající (jméno, adresu),
  • kupující (jméno, adresu)
  • značka, typ motocyklu, VIN kód, SPZ
  • kupní cena a její převzetí
  • informace o předání peněz a TP.

Velmi důležité je, tam někam vložit, že prodávající odpovídá za stav motocyklu, popř. za skryté závady, které prokazatelně vznikly před jeho prodejem a veškeré reklamace uplatní kupující u prodávajícího.

Takže ti gratuju k nové mašině a věř, že tímto pro tebe výdaje nekončí. Nejlepší je z majitele vytáhnout, kdy vyměnil provozní kapaliny. Ještě lepší by bylo, kdyby Ti to doložil účtenkou za olej. Pokud ne, můžeš a nemusíš mu věřit, ale radši ho vyměň, zadřená mašina, na úkor těch pár stovek nestojí. Přeju dobrý kup a hodně najetých km bez nehody.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *