Dovoz automobilů z Německa

Dovoz automobilů z NěmeckaPokud jste se rozhodli , že po své nové auto půjdete právě do Německa, přinášíme vám několik užitečných rad, které by vám mohly pomoci.

Německo je známé svou rozsáhlou a perfektně udržovanou silniční sítí. Její délka činí až 487 000 km, ž čehož 10 500 km připadá na bezplatné dálnice s pověstnou neomezenou rychlostí. V poslední době se však uvažuje zpoplatnění dálnic .

V německých obcích je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h . Mimo obec je to pak 100 km/h. Jak jsme již zmínili, rychlost na dálnicích je neomezená, doporučuje se však 130 km/h. Pokud jste se vybrali po auto s přívěsem, nezapomínejte, že nejvyšší povolená rychlost auta s přívěsem je v Německu 80 km/h.

Na dodržování těchto limitů si dávejte velký pozor. Pokud byste totiž dostali pokutu za jejich překročení, mohlo by vás to dost mrzet. Ne jen kvůli samotné pokutě, ale i kvůli tomu, že pokuta vám může značně zmenšit cenový rozdíl, kvůli kterému jste se vybrali po auto do Německa.

Když řidič odmítá zaplatit pokutu, případ řeší soud. Zahraničního turistu může policie požádat o zálohu, v případě nezaplacení zadrží auto. A to byste tedy určitě nechtěli. Dejte si také pozor na řízení pod vlivem alkoholu. V Německu je sice povolených 0,5 promile alkoholu v krvi, ale pokud to jen trošku přeženete a naměří vám 0,5 až 0,8, vystaví vám šek na 250 eur a odeberou řidičský průkaz na měsíc. V případě 0,8 až 1,1 promile to bude 250 až 750 eur a odebrání ” řidičáku ” na 1 až 3 měsíce.

Pozor i na ostatní přestupky:

  • Špatné parkování : 10 – 35 eur
  • Odtažení auta: 100 – 300 eur
  • Nepoužití bezpečnostních pásů : 30 eur
  • Používání telefonu bez zařízení ” hands free ” během jízdy : 30 eur
  • Nerespektování ” STOP ” nebo červeného světla : 50 – 200 EUR, mohou vzít řidičský průkaz na měsíc
  • Za hrubost , urážky či hrubé posunky : 200 – 6 000 eur

Obecně však platí, že policisté od vás mohou na místě požadovat o zaplacení pokuty pouze do výše 38,35 eura. Zbytek musíte zaplatit do následujícího týdne, jinak policie vymáhá pokutu soudní cestou .

Pokud jste se rozhodli , že přívěs nepotřebujete, dejte si pozor na technický stav vašeho vozidla. Německá policie totiž zvykne kontrolovat technický stav motorových vozidel. Při závažnější závadě může uložit pokutu nebo trvat na opravě v NSR. Nezřídka odebere SPZ a technický průkaz, které zasílá na dopravní inspektorát do ČR .

V jedenácti německých městech je omezen vjezd do center, například cestujete-li  do Berlína, Hannoveru, Kolínu nebo Stuttgartu. Vozidla musí mít zakoupenou známku v hodnotě pět až deset eur, podle množství vypouštěných emisí. Pokuta za porušení činí 40 eur.

Dejte si také pozor na stav paliva v nádrži a to zejména v nočních hodinách. Čerpací stanice jsou od sebe trochu dál, jak jsme na to zvyklí v České rpublice, ale hlavně ne všechny jsou otevřeny nonstop . Za litr benzínu zaplatíte průměrně 1,66 eura. Nafta stojí průměrně o dva centy méně.

Co v případě dopravní nehody?
Při dopravní nehodě třeba ihned zapnout výstražný světelný signál auta, místo nehody zajistit a postavit výstražný trojúhelník. Pokud jsou ranění , třeba jim pomoci a nehodu ihned ohlásit na telefonní číslo 110, 112, nebo na místní centrálu záchranné služby (na dálnicích jsou každé 2 km označené ohlašovací telefony). Účastníci nehody si mají vyměnit osobní data, poznávací značky, čísla pojistek, jména svědků. Pokud je to možné, je třeba pro pojišťovnu udělat fotografie místa nehody, případně nákres.

Informace o dalších užitečných telefonních číslech získáte na čísle 11833 nebo 11880 . Při jakýchkoliv problémech motoristického charakteru se pokuste kontaktovat ADAC ( Německá automobilová asociace ), která poskytuje pohotovostní služby a rady i v rozhlase, pomáhá i zahraničním turistům, zejména členům přidružených motoristických organizací. Pomáhá jim i Automobilclub ven Deutschland ( AVD ) .

Zdroj: euroinfo.gov.sk , benzin.sk

Odhlášení + pojištění, poplatky
Při koupi osobního motorového vozidla v Německu je třeba vybavit odhlášení vozidla na příslušném dopravním inspektorátu. Budete potřebovat kupní- prodejní smlouvu, tak si ji připravte. Částka, kterou zaplatíte za odhlášení je zhruba 33 EUR. Jde o tzv. zrušení trvalého přihlášení pro vývoz do ciziny.

Dále vás čeká vybavení přepravní značky, bez kterých by vás stejně jako bez pojištění, domů nepustili. Cena přepravní značky je zhruba 12 – 20 EUR v závislosti od nejbližší firmy, která se na vyhotovení značek specializuje.

Tyto firmy se nacházejí zpravidla v blízkosti úřadů a jsou zjevně označeny, takže problém najít je byste neměli mít. Značky jsou rozlišeny červeným pruhem a mají platnost 30 dní , značky rozlišené žlutým pruhem mají platnost 15 dny. To by mělo být dostatečné k vybavení administrativy v České republice. Pokud ne, máte možnost si připlatit za 1 měsíc. Zmíněné pojištění je asi nejdražší záležitostí a vyjde vás zhruba na 50 – 60 EUR .

  1. Před dvěma lety jsem si nechával dovézt auto právě z Německa. Všechny věci týkající se dovozu jsem přenechal firmě, která má s podobnými dovozy zkušenosti. Myslím, že to je lepší, než si vše zařizovat sám. Máte tak relativně jistotu, že bude auto v pořádku dovozeno. Mně se to teda určitě vyplatilo.

  2. Je možné odhltásit automobil zaregistrovaný v Německu např. když je zaregistrovaný ve Sttutgartu jde jej odhlásit v Passau ? A dále jestli je povinné aby byl majitel vozu fyzicky přítomen u odhlášení vozidla ? Díky

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *