Auta pro ženy aneb Ford Puma na silnici

Ford Puma na silnici
Mahal / Pixabay

Zatímco muži preferují velké vozy, ženy si pořizují, jak samy s oblibou říkají, vozy malé, které nazývají „plechové kabelky“.

Na výběr je takovýchto aut celá řada, ale ne každá má na nové a ne každé vyhovuje ta skutečnost, že řada z nich si je podobná jako vejce vejci, bez ohledu na značku. Již několik let se ale na žebříčku obliby drží plechové šelmičky s padnoucím názvem – Tygra a Puma. Zatímco Tygra vznikla u Opela, Puma je dílem značky Ford.

Toto malé kompaktní coupe, které přicházelo na náš trh v základní výbavě v pořizovací ceně přes 600 tisíc a vyrábělo se v letech 1997 až 2002, má široký okruh příznivců a to nejen mezi ženami. Tak jako opravdová šelma totiž i ona klame tělem a zatímco v běžném provozu se chová jako krotká kočička, když šlápnete na plyn a dopřejete jí vyšších otáček, prozradí, že své jméno nenosí neprávem a naplno se ukáže její sportovní ražení. Puma se vyráběla s motory 1,4 16V/66 kW a oblíbeným 1,7 16V/ 92. Pokud dnes tenhle evergreen sháníte v bazaru, ponejvíce natrefíte právě na tento motor. Šlape s ním jak hodinky. Jízdní vlastnosti tohoto malého sporťáku jsou celkově výborné, design nadčasový a Ford Puma se stala klasikou.

Puma však není autem, které by poskytovalo dostatek místa a pohodlí čtyřčlenné posádce. O nějaké zvláštním pohodlí cestujících vzadu se hovořit nedá. Ještě tak pokud by byly cestujícími menší děti, ale zase při nutnosti použití autosedaček a sklonu stropu vozu na tom ani ony nejsou o mnoho lépe. Zavazadlový prostor postačuje pro běžné nákupy a v případě potřeby po sklopení zadního opěradla je možné ho rozšířit až na725 litrů.

V dobách prodeje vyšla dokonce reklamní kampaň na Pumu, které se ujal Steve McQueen. Puma obdržela několik různých vyznamenání a jejím největším úspěchem bylo vítězství v roce 1997 v anketě „Car of the year“ pořádané britským časopisem TopGear.

S Pumou jezdil i náš známý jezdec Josef Venc a ve značkovém poháru Ford Puma Cup v roce 1999 skončil v celkové klasifikaci na třetím místě.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *