Fiat 500

Nestárnoucí klasika – FIAT 500

Fiat 500
dietmaha / Pixabay

„Fiátek“, „Pětikilo“, „Taška na kolečkách“… to je jen pár přezdívek miniaturního italského autíčka s označením Fiat 500. Jeho obliba byla tak veliká, že ani větší verze, FIAT 600 ho nezastínila a po letech se znovu ocitá na výsluní. Mluví se o něm jako o nejpovedenějším retru mezi auty.

Malá pětistovka, která sjíždí z výrobní linky dnes, je moderní kopií původního vozu. Má jak stejné proporce, tak jí zůstal i nezaměnitelný výraz, za který může děkovat především světlometům a vydařené přední masce. Samozřejmě, že doba pokročila a tak byť nová verze až neuvěřitelně připomíná původní autíčko, jízdu v současné pětistovce zpříjemňuje řada technických vymožeností. Nastavitelné jsou sedačky i volant, což je něco, o čem se majitelům prvních vozů ani nezdálo. A že je doba opravdu už někde jinde vypovídají i takové vychytávky, jako je USB port či GPS navigace.

Většina současných pětistovek má buď malolitrážní benzinové motory, nebo naftové třináctistovky. Převodovka je pětirychlostní, zrychlení z nuly na sto je velice svižné. Maximální udávaná rychlost je 165 km/hod., což je na současné povolené rychlostní limity naprosto postačující. Pětistovka je úsporný vůz, které má spotřebu kolem čtyř litrů na sto kilometrů. Díky tomu je možné akceptovat i jeho ne právě nejnižší cenu, neboť na provozu auta se tak značně ušetří. Kufr má o objem 185 l samozřejmě nepatří k největším, ale na převezení běžného rodinného nákupu stačí. Fiátek je spíše typem vozu: popadni doklady, kreditní kartu a vyraz!

FIAT 500 je ideálním autíčkem pro příznivce malých aut, zejména pro ženy a vyznavače retro stylu. Mít „staré dobré“ nové pětikilo je věc stylu a srdcařství. Tak jako jeho proslulý předchůdce si příznivce již našel a dále nachází, aniž by mu to dalo vůbec nějakou práci. A to je něco, co se o spoustě jiných vozů vlastně říci nedá…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *