Jak zazimovat motorku?

Zazimování motorky – nezbytnost motorkáře

Jak na zazimování motorky?
Hans / Pixabay

Tak a je to tu, nastal podzim. Období, kdy každý motorkář napjatě vyhlíží hezké počasí, aby ještě stačil vyjet se svým miláčkem a udělat si nějaký menší okruh, než ho na cestu zpět zažene zima nebo nějaká ta dešťová přeháňka. Je ale také čas pomýšlet na zazimování motorky a její přípravu na přečkání zimních měsíců. Co vše je pro takovou přípravu potřeba, abychom na jaře zase mohli bez potíží vyjet, si shrneme a popíšeme během následujících pár řádků.

Očištění a ošetření a příprava na zazimování motorky

Motorku je zapotřebí důkladně umýt, zbavit ji nečistot a řádně vysušit(aby nám někde nezůstala voda, která pak může na jednotlivých dílech v době odstavení korodovat). Pro důkladné oschnutí můžeme například motorku projet na nějakou kratší vzdálenost, ale vyhněte se raději blátu či kalužím. Po oschnutí motorku pořádně očistěte suchým hadrem a lakované díly vyleštěte. Dále budeme potřebovat technický benzín, kterým očistíme pohyblivé části a spoje – sekundární řetěz, páčky brzd a spojky, ovládací prvky motoru, zadní kolo a všechny zaolejované části. Poté řetěz dopneme a ošetříme speciálním sprejem určeným pro řetězy nebo čistým motorovým olejem. Ovládací prvky motoru jako jsou lanovody, čepy páček brzd a spojky, rukojeť plynu, promažeme například sprejem WD-40.

Akumulátor

Pokud je motorka skladována ve stále teplotě(ideálně do 10C) a v suchu, baterii nemusíte vyjímat z motorky ven a stačí jednou za měsíc motor nastartovat a nechat chvíli běžet, baterka se tak dobije sama. Nemáme-li však možnost uskladnit moto v teplotně stabilním a nevlhkém prostředí, kde dochází k výkyvům teploty nebo je trvale pod ideálních 10C, baterii raději vyjmeme z motorky ven a umístíme ji do teplotně stabilního prostředí, kde ji jednou za čas dobíjíme menšími dobíjecími hodnotami(čím menším proudem a déle baterii dobíjíme, tím se prodlužuje její životnost). Je vhodné baterii pravidelně kontrolovat voltmetrem, kdy její napětí by nemělo klesnout pod 12V. Pokles této hodnoty je nenávratný a baterie by tak nemusela fungovat jak by má.

Motor, palivová nádrž, karburátory, chladící kapalina

Jako první demontujeme víčka plovákových komor, které vysušíme a vyčistíme od zbytku benzínu, který by mohl zvodovatět a zanést trysky. Je vhodné komory ošetřit například konzervačním sprejem. Ideální je také před odstavením motorky vyměnit olej. Vyčistí se tak motor a zbavíme ho usazenin. Palivovou nádrž doplníme benzínem až po okraj, díky tomu zabráníme vnitřnímu rezivění.

Ideální je přidat do benzínu např. Velfobin – motoristický přípravek zabraňující srážení vzdušné vlhkosti v palivovém ústrojí během zimy. Pokud bude motorka stát v prostředí, které se teplotně pohybuje od 10C výš, nemusíme do chladící kapaliny přidávat nemrznoucí směs. V opačném případě je zapotřebí přidat do chladící kapaliny nemrznoucí směs nebo kapalinu úplně vypustit. Zabráníme tak poškození chladící soustavy. Samozřejmě toto opatření se týká pouze vodou chlazených motorů

Co s pneumatikami při zazimování motorky

Pneumatiky je nutno před dlouhodobým odstavením přehustit, ale maximálně o 0,5atmosféry! Musíme počítat s přirozeným únikem během dlouhodobého nepoužívání. Motorku je vhodné postavit tak, aby obě kola byla ve vzduchu. Pokud tuto možnost nemáme, postačí cca 1x za měsíc s motorkou popojet a tím kola protočit. Díky tomu nebudou sedět pneumatiky ploškami pouze v jednom místě a zabráníme tak jejich deformaci.

Výfuk, překrytí motorky

Jako poslední zacpeme otvor výfuku prodyšnou tkaninou(zabráníme korozi uvnitř výfuku a výfukového potrubí) a motorku překryjeme taktéž prodyšnou plachtou! Nikdy k překrytí nepoužíváme igelit nebo jiné neprodyšné plychty. Pod těmito materiály se kondenzuje vlhkost a mohli bychom být pak nemile překvapeni, jak nám motorka vykvetla

[quote]Doufám, že Vám tyto rady pomůžou k bezpečnému a šetrnému přečkání zimy Vašeho miláčka a Vy díky tomu na jaře zase vyjedete bez větších problému či starostí Všem přeji úspěšné přečkání zimního období a hodně trpělivosti při pohledu na Vaše zazimované miláčky.[/quote]

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *